
Nie od dziś wiadomo, że polskie prawo w wielu kwestiach jest nieco skomplikowane. Z pewnością niejednemu z nas zdarzyło się czegoś nie zrozumieć lub nie zauważyć zapisu drobnym drukiem. Nie omija to prawa budowlanego, które reguluje możliwość zabudowywania działek, biorąc pod uwagę przeróżne czynniki zewnętrzne – czy to dotyczące konkretnego terenu, innych budowli, czy dobra pozostałych mieszkańców. Pozwala to obniżać prawdopodobieństwo stworzenia niebezpiecznych dla zdrowia terenów, niszczenia cennych zabytków czy też dóbr naturalnych lub trwałego zakłócenia porządku oraz spokoju sąsiadów i wiele, wiele innych. Prawo to reguluje również możliwości postawienia na swojej posesji tarasu, altany czy też właśnie samego ogrodu zimowego. Nie martw się, nie zawsze trzeba zgłaszać się po pozwolenie na budowę, a kiedy już musisz – nie jest to wcale takie trudne! O tym, jak sobie poradzić z tym zagadnieniem, postaramy się wyjaśnić w kilku prostych, poniższych, krokach.
Kiedy budowa zimowego ogrodu nie wymaga zgłoszenia?
Nie zawsze budowa ogrodu zimowego wymaga pozwolenia na budowę. Warto również pamiętać, że możemy budować niezależnie od zgody czy też braku zgody sąsiada – nie ma ona prawnej mocy i nie wpłynie na zdobycie pozwolenia. Przyzwolenie sąsiada jest istotne wyłącznie w przypadku próby zdobycia zezwolenia i wtedy może zostać wzięta pod uwagę. Mimo to każdy z nas chce dobrze żyć z sąsiadami, dlatego ze względów grzecznościowych warto uprzedzić o zamiarze podjęcia prac budowlanych, które mogą zaburzać okoliczny spokój. O brak pozwolenia na budowę nie musimy się martwić, gdy nasza zabudowa jest parterowa i nie przekracza 25 metrów kwadratowych, jest wolnostojącą oranżerią (nazywaną ogrodem zimowym) bądź przybudową. Dotyczy to też między innymi budynków gospodarczych, altan oraz wiat.
Zachęcamy do zapoznania się z ofertą ogrodów zimowych Winter Gardens.
Kruczki pogrzebane w prawie budowlanym
Czy więc będziemy mieli do czynienia z tak zwanymi “małymi druczkami”? W poprzednim punkcie wszystko wydaje się jasne – jeśli nasz ogród zimowy nie przekracza 25 metrów kwadratowych, to nie istnieje powód, dla którego mielibyśmy się przejmować koniecznością załatwiania pozwolenia. Jest to zgodne z art. 29 ust. 1 pkt 2., jednak najpierw należy spojrzeć na punkt pierwszy (art. 29 ust. 1), według którego: „roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę, z zastrzeżeniem art. 29-31”. Na scenę wkraczają więc wszystkie zastrzeżenia, które należy wziąć pod uwagę przed przystąpieniem do budowy. Dodatkowo według art. 59 ustawy z 03.10.2008 r., pozwolenia na budowę potrzebują wszystkie przedsięwzięcia, które podlegają pod konieczność przeprowadzenia wyceny oddziaływania na obszar Natura 2000. Wymaga to dokładnego zapoznania się z zapisanymi punktami, by potem nie natknąć się na przeszkodę, której nie będziemy w stanie przeskoczyć i może sprawić, że miesiącami będziemy się potykać o kolejne kruczki prawne. Kiedy już upewnisz się, że Twoja budowa nie zalicza się do żadnych wyjątków, wymagających pozwolenia – jesteś gotów! Możesz przystąpić do budowania!
Jak zdobyć pozwolenie na budowę ogrodu zimowego?
Artykuł 30 ust. 2 określa bardzo jasno wszystkie konieczne informacje, jakie należy zawrzeć w zgłoszeniu. Prawo budowlane wymaga określenia rodzaju budowy, jej zakresu, sposobu wykonywania prac budowlanych oraz terminu jej rozpoczęcia. Czy to wszystko? Niestety nie. Do zgłoszenia należy dołączyć jeszcze kilka niezbędnych informacji, takich jak oświadczenie o tym, że jesteś osobą dyspozycyjną w kwestiach zarządzania działką/nieruchomością w celach budowlanych. Warto również dołączyć plany oraz szkice związane z budową – usprawni to cały proces i unikniesz prawdopodobnej konieczności dostarczenia tych dokumentów. Na samym końcu należy uwzględnić dodatkowe dokumenty, które są wyróżnione w poszczególnych podpunktach prawa budowlanego. Jeśli po upływie 30 dni nie nadejdzie sprzeciw – wszystko gotowe! Możesz rozpocząć swoją budowę! W trakcie tego czasu możesz zostać poproszony o uzupełnienie dokumentacji o konkretne informacje, o czym zostaniesz poinformowany przez właściwy organ.
Kiedy mogę spotkać się z brakiem pozwolenia na budowę ogrodu zimowego?
Może się zdarzyć tak, że właściwy organ wystosuje pismo, w którym zabroni dalszych robót. Ważne jest, aby wszystkie dokumenty i prośby o pozwolenie na rozpoczęcie budowy złożyć przed przystąpieniem do prac. W innym wypadku możesz w połowie budowy spotkać się ze ścianą nie do przekroczenia. Brak zgody może pojawić się również wtedy, gdy budowa ogrodu narusza inne plany budowlane bądź samo gospodarstwo. Problemem może być na przykład zbudowanie ogrodu zimowego na miejsce istniejącego już i zabudowanego tarasu. Z brakiem pozwolenia spotkamy się również, gdy jego plan dotyczy obiektu podlegającego już rozbiórce lub jest obiektem tymczasowym. Najpierw należy tego typu konstrukcje usunąć, nim zaczniemy starać się o pozwolenie na budowę. W przypadku rozbiórki zabudowań, których istnienie naraża zdrowie osób wokół, po złożeniu pozwolenia na rozbiórkę można, drogą wyjątku, od razu przystąpić do prac bez konieczności oczekiwania 30 dni.
Pozostałe artykuły