
Mianem ogrodu zimowego określa się przylegające do budynku, przeszklone pomieszczenie, w którym cały rok można hodować zielone rośliny. Jak zaplanować tę przestrzeń, by była w pełni funkcjonalna? Oto garść przydatnych wskazówek, jak to osiągnąć.
Formalności związane z zakładaniem ogrodu zimowego
Najlepszym rozwiązaniem jest zaplanowanie ogrodu zimowego na etapie budowy domu – wówczas stanowić będzie on integralną część projektu. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by ogród zimowy założyć w już istniejącym budynku. Pamiętać należy tu jednak o tym, iż zaklasyfikowany zostanie on jako ingerencja w konstrukcję. Co za tym idzie – niezbędne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę, co wcale nie należy do rzeczy tanich. Godnym rozważenia rozwiązaniem w przypadku już istniejącego budynku będzie budowa wolno stojącego ogrodu zimowego. Gdy jego powierzchnia będzie mniejsza niż 25 metrów kwadratowych, jedyne co należy zrobić, to zgłosić jego budowę w urzędzie lub starostwie gminy.
Zachęcamy do zapoznania się z ofertą ogrodów zimowych Winter Gardens.
Sezonowe użytkowanie ogrodu zimowego
Ogród zimowy użytkowany może być na wiele różnych sposobów. Część osób korzysta z niego w okresie od wiosny do jesieni, inni aranżują w nim dodatkowe, całoroczne pomieszczenie, na przykład gabinet czy jadalnię. W drugim przypadku podczas budowy ogrodu zimowego niezbędne będzie zastosowanie materiałów charakteryzujących się wysokimi zdolnościami izolacyjnymi. Dodatkowo zamontować należy tam również odpowiednie ogrzewanie. Sezonowy, użytkowany jedynie przez część roku ogród zimowy doskonale sprawdzać będzie się do przechowywania roślin ogrodowych, które źle znoszą niskie temperatury.
Całoroczne użytkowanie ogrodu zimowego
Współczesny ogród zimowy to już mianowicie nie tylko oranżeria z roślinami – to także strefy relaksu z siłownią, jacuzzi, barkiem i salonem telewizyjnym. W zaprojektowanym z klasą ogrodzie zimowym można ponadto przyjmować gości. To spójna koncepcja architektoniczna pełniąca wielorakie funkcje. Odnośnie ogrzewania, jeśli ogród użytkowany jest całorocznie, najlepszą metodą dla ogrodu zimowego jest system ogrzewania kanałowego. Jest to rodzaj ogrzewania liniowego, u podstawy przeszkleń, o dużym zakresie mocy, dynamice grzania oraz małej bezwładności cieplnej. Składa się z tak zwanego wymiennika kanałowego, wanu oraz podestu. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie grzejników konwekcyjnych lub elektrycznych grzejników panelowych.
Gdzie powinien znajdować się ogród zimowy?
Ogród zimowy powinien nie tylko dobrze komponować się z bryłą budynku. To, na którą stronę świata będzie on skierowany, w znaczący sposób wpływać będzie na możliwości jego użytkowania.
- W ogrodzie zimowym północnym panować będzie stosunkowo niska temperatura. Ze względu na niedużą ilość słońca hodować będzie można w nim wyłącznie te rośliny, które lubią cień. Tego typu ogród dobrze zabezpiecza przed zimnym powietrzem i świetnie sprawdza się w roli zimowiska dla roślin ogrodowych.
- Ogród zimowy zlokalizowany po południowej stronie to gwarancja dużej ilości naturalnego światła słonecznego. Przekłada się to na zmniejszone zapotrzebowanie na ogrzewanie. Z powodzeniem hodować można w nim egzotyczne rośliny. Taki ogród wymaga dobrej wentylacji. Co więcej, zachodzi tu konieczność zacienienia dachu lub ścian.
- Ogród zimowy położony po stronie zachodniej gwarantuje optymalną ilość słońca. Latem wymaga odpowiedniego zacienienia i wentylacji. Zimą panują tu natomiast optymalne warunki do hodowli roślin.
- Najczęściej polecanym kierunkiem na ogród zimowy jest wschód. Bardzo intensywnie nasłoneczniony jest on w pierwszej części dnia. W takim ogrodzie z powodzeniem hodować można znaczącą część roślin domowych. W silnie słoneczne dni wymagać będzie dobrego zacienienia i wentylacji.
Elementy, które należy uwzględnić podczas planowania ogrodu zimowego
Aby ogród zimowy był w pełni funkcjonalny, dopasować należy go do indywidualnych potrzeb. Im będzie on mniejszy, tym z niższymi kosztami wiązać będzie się jego budowa. Najprostsze ogrody zimowe mają formę sześcianu ze skośnym dachem. Bardzo ważną kwestią jest materiał wykorzystany do budowy konstrukcji szkieletu ogrodu zimowego. Powinien być na tyle wytrzymały, by nie ulegał uszkodzeniu na skutek mocniejszych podmuchów wiatru czy pod wpływem dużego obciążenia śniegu. Do budowy konstrukcji nośnej ogrodów zimowych wykorzystuje się między innymi profile PCV, stalowe, aluminiowe czy drewniane. Jeżeli chodzi o rodzaj przeszklenia, najtańszym rozwiązaniem są elementy wykonane z tworzyw sztucznych. Niestety, z łatwością mogą one ulec zarysowaniu czy zmatowieniu. Znacznie lepszym rozwiązaniem w tym przypadku będzie szkło hartowane, które w przypadku stłuczenia rozpada się na obłe, niestanowiące zagrożenia dla użytkowników kawałki. W każdym ogrodzie zimowym zadbać należy o stosowną cyrkulację powietrza. Najczęściej do tego celu wykorzystuje się zlokalizowane przy podłodze wloty powietrza oraz ulokowane pod dachem wywietrzniki.
Pozostałe artykuły