fbpx

Najpopularniejsze ogrody zimowe na 2021 rok

Ogród zimowy
2021-06-09 Wintergarden

Przydomowe ogrody zimowe odpowiednio dopasowane do naszych indywidualnych potrzeb, mogą pełnić różne funkcje. Niemniej bardzo rzadko właściciele decydują się na inwestycje w niezagospodarowaną przestrzeń, a szkoda! Ogród zimowy to świetne rozwiązanie, które pozwoli cieszyć się każdym dniem bez względu na panujące warunki atmosferyczne. To właśnie tam będziesz mógł spędzić pełne radości wieczory w gronie najbliższych, ciesząc się błogim spokojem. Jeśli więc planujesz w najbliższym czasie budowę ogrodu zimowego, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł. Dowiesz się m.in., jakie są najpopularniejsze przykłady ogrodów zimowych, a także, jakie materiały powinny znaleźć się na Twojej liście zakupów.

W czym tkwi funkcjonalność ogrodu zimowego?

Dawniej ogrody zimowe służyły przede wszystkim do uprawy egzotycznych gatunków roślin. Niemniej urządzano w nich również spotkania towarzyskie. Najczęściej można było je znaleźć przy wielokondygnacyjnych rezydencjach wysoko postawionych osób oraz pałacach czy w prywatnych ogrodach. Aktualnie ogrody zimowe pełnią funkcję tzw. dobudówki, jednak nie zawsze. Można w nich urządzić pomieszczenie w taki sposób, aby wyróżniało się wysoką funkcjonalnością. Zazwyczaj zostają wkomponowane w budynek, aby powiększyć jego powierzchnię.

Decydując się na budowę ogrodu zimowego należy pamiętać o przygotowaniu skrupulatnego projektu, w którym jasno określimy, jaką funkcję będzie pełniło dobudowane bądź wolnostojące pomieszczenie, czy będzie to miejsce dla uprawy ulubionych roślin, a może idealna przestrzeń do spotkań towarzyskich w postaci salonu czy jadalni. Jak można się domyślić, lokalizacja budynku w dużej mierze jest zależna od jego funkcji. Jeśli od początku planujesz zimować bądź hodować w niej ulubione gatunki roślin, to z pewnością powinieneś poznać poniższy podział ogrodów zimowych:

  • ogród zimowy północny – jest najrzadziej spotykanym typem przestrzeni, doskonale sprawdzi się jako miejsce do przechowywania roślin w okresie zimowym. Niemniej można w nim również stworzyć małą, przydomową siłownię bądź pracownię artystyczną;
  • ogród zimowy południowy – świetnie spełni swoją funkcję podczas uprawy roślin ciepłolubnych. Jednak w okresie letnim, charakteryzującym się wysokimi temperaturami, warto wyposażyć go w dodatkowe rolety, chroniąc przed przegrzaniem gatunków;
  • ogród zimowy zachodni – w tym przypadku pomieszczenie może okazać się mało funkcjonalne, jeśli nie zostanie wyposażone w odpowiednią wentylację oraz system zacieniający. Dobrze będą się w nim czuły rośliny ciepłolubne;
  • ogród zimowy wschodni – uchodzi za pomieszczenie o wysokim stopniu funkcjonalności, doskonale spełni się w formie salonu bądź jadalni. O poranku przestrzeń będzie wypełniona słońcem, natomiast po południu pozwoli na schronienie się w cieniu.

Z czego wynika komfort użytkowania szklanej konstrukcji?

Komfort użytkowania w dużej mierze jest uwarunkowany nie tylko lokalizacją ogrodu zimowego, ale również jego aranżacją. W zależności od lokalizacji pomieszczenia będziesz miał możliwość stworzenia wyjątkowego miejsca do pracy kreatywnej, sportowych wyzwań bądź relaksu w gronie najbliższych. Zaaranżowany i zaprojektowany zgodnie z potrzebami domowników ogród zimowy pozwoli stworzyć niepowtarzalny klimat i – co więcej – cieszyć się ulubionymi gatunkami roślin przez cały rok. Decydując się na taki krok, rozstawienie roślin powinno zostać dokładnie przemyślane. Gatunki wysokie można ustawić blisko ścian, gdzie z łatwością dotrą do nich promienie słoneczne. Niższe rośliny można usytuować nieco bliżej wnętrza. W przypadku mebli najlepiej postawić na nieco lżejsze przedmioty wykonane z rattanu bądź jasnych tkanin. W celu zapewnienia pełnego komfortu użytkowania ogrodu zimowego należy wyposażyć go w wywietrzniki odprowadzające wilgoć i umożliwiające nieustanną cyrkulację powietrza w pomieszczeniu. Co więcej, warto zastanowić się nad inwestycją w żaluzje bądź rolety, a jeśli cenimy nienaganną prezencję, to i w zasłony chroniące przed nagrzaniem.

Jaka jest idealna lokalizacja przeszklonego pomieszczenia?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, ogród zimowy może znaleźć zastosowanie zarówno jako tzw. dobudówka zlokalizowana na tarasie, jak i budynek wolnostojący. Najczęściej wykonany z aluminium jest nie tylko atrakcyjny cenowo, ale także dość prosty w montażu, dlatego nic dziwnego, że znajduje licznych zwolenników.

Jak zbudować ogród zimowy?

Z pewnością niektórych czytelników w tym momencie zaskoczymy, aczkolwiek budowę ogrodu zimowego obejmuje prawo budowlane. W przypadku budynków wolnostojących, takich jak altany czy ogrody, których powierzchnia nie przekracza 35 m2, niepotrzebne jest zezwolenie na budowę. Niemniej przed rozpoczęciem budowy zdecydowanie warto zagłębić się we wspomniany temat. Teraz podpowiemy, w jaki sposób możesz zbudować ogród zimowy zgodny z aktualnymi trendami. Przede wszystkim pomieszczenie powinno zostać postawione na masywnych fundamentach. Jeśli preferujesz nowoczesne rozwiązania, z pewnością konstrukcja wykonana z poliwęglanu bądź aluminium, będącego niezwykle lekkim, ale kształtnym materiałem, sprosta Twoim oczekiwaniom.

Jaki kształt przydomowej konstrukcji wybrać?

Jak już mogłeś zauważyć, ogrody zimowe różnią się między sobą nie tylko ulokowaniem, funkcjonalnością czy materiałem wykonawczym. Przestrzeń może również odznaczać się niebanalnym kształtem, który pozwoli w pełni wykorzystać potencjał ogrodu. Oczywiście przed rozpoczęciem prac najlepiej upewnić się, czy powierzchnia nie przekracza norm wyznaczonych przez prawo budowlane. Wśród ogrodów zimowych można znaleźć konstrukcje stworzone na planie kwadratu, prostokąta, ośmiokąta, stanowiące klasyczne i zarazem najpopularniejsze rozwiązania. Niemniej nie oznacza to, że nie da się stworzyć budynku o nieco mniej konwencjonalnych wymiarach.