
Zastanawiasz się nad poszerzeniem powierzchni swojego domu? Szukasz sposobu, który pozwoli zagospodarować niewykorzystany teren działki? W ostatnim czasie ogrody zimowe na tarasie cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród klientów domów wolnostojących bądź domowników, których ogród znajduje się w niewielkiej odległości od ruchliwej ścieżki komunikacyjnej. Ogród zimowy na tarasie wyróżnia się niepodważalną funkcjonalnością i – co więcej – z jego potencjału można korzystać zarówno w okresie letnim, jak i zimowym, ciesząc się wraz z innymi domownikami błogą ciszą oraz spokojem. W związku z nieustannie rosnącą popularnością tej niebanalnej konstrukcji w poniższym artykule podpowiemy, dlaczego przed rozpoczęciem prac budowlanych warto zapoznać się z powszechnie obowiązującymi przepisami prawnymi, jakie materiały będą niezbędne podczas budowy, a także, ile przeciętnie wynosi koszt ogrodu zimowego na tarasie.
Ogród zimowy, czyli funkcjonalna zabudowa tarasu
Ogród zimowy na tarasie może pełnić wiele funkcji i to właśnie od nich uzależniona jest finalna prezentacja dobudowanej konstrukcji. Najczęściej przestrzeń służy do spożywania posiłków oraz odpoczynku po ciężkim dniu pracy. Niemniej dobudówkę można również wykorzystać w celu hodowli ulubionych gatunków roślin. Poszukując informacji na temat ogrodów zimowych na tarasie, z pewnością zetknąłeś się z dwoma rodzajami zabudowy. Otóż można wyróżnić zabudowę ramową oraz bezramową. Co istotne, zabudowa bezramowa występuje jedynie w ogrodach zimnych/sezonowych/letnich. Zabudowa ramowa z kolei wyróżnia się m.in. aluminiową ramą, na której następnie umieszcza się panele. Ramy wykonywane są z aluminium lub PCV i wypełnione szkłem. Ten typ zabudowy jest zdecydowanie najpopularniejszy i o wiele tańszy. Zabudowa bezramowa uchodzi natomiast za zdecydowanie droższe rozwiązanie, które bez wątpienia sprawdzi się podczas powiększania powierzchni budynków nowoczesnych. Co prawda, w porównaniu do konstrukcji opartej na aluminiowych ramach zabudowa jest zdecydowanie bardziej przejrzysta i pozwala delektować się widokiem ogrodu.
Wielkość przydomowej konstrukcji a aktualne przepisy prawa budowlanego
Według art. 29 ust. 1 pkt 2 oraz art. 30 ust. 1 pkt 1 prawa budowlanego pozwolenia na budowę nie wymaga konstrukcja wolno stojących parterowych budynków gospodarczych w tym garaży, altan oraz przydomowych ganków i oranżerii (ogrodów zimowy) o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki. Powołując się na powyżej przywołane przepisy, budowa ogrodu zimowego na tarasie nie wymaga od właściciela domu wolnostojącego specjalnego pozwolenia. Niemniej należy pamiętać o zgłoszeniu rozpoczęcia prac budowlanych do odpowiedniego organu, który w terminie 30 dni od daty doręczenia zgłoszenia może wnieść sprzeciw. Jeśli taka sytuacja nie będzie miała miejsca, można rozpocząć pracę i poszerzyć powierzchnię zacisza domowego. Równocześnie należy pamiętać, że w momencie, gdy ogród zimowy na tarasie stanie się częścią budynku mieszkalnego, musi zostać zachowana minimalna odległość 4 metrów od granicy działki w przypadku ściany z oknami lub 3 metrów w przypadku ściany bez okien. Zdarza się, lecz bardzo rzadko, że istnieje możliwość uzyskania pozwolenia na budowę (za zgodą sąsiada), gdy odległość jest nie mniejsza niż 1,5 metra lub na granicy działki.
W jakie materiały konstrukcyjne należy zainwestować?
Podobnie jak oranżeria, ogród zimowy z tarasem musi zostać zbudowany na solidnych fundamentach. W zależności od ulokowania konstrukcji można wykorzystać istniejącą płytę tarasową bądź stworzyć fundament od podstaw. Jednak jeśli zdecydujemy się na pierwszą z opcji, niezbędne okaże się sprawdzenie podpory, a dokładnie wytrzymałości, izolacji termicznej oraz całkowitej powierzchni. W przypadku jakichkolwiek nieścisłości taras można powiększyć lub obniżyć w zależności od potrzeb. Najczęściej korzystniejszą opcją okazuje się wykonanie całkowicie nowego fundamentu, wyróżniającego się solidnością i zgodnością z ogólnie przyjętymi wymogami. Co więcej, istnieją dwa rodzaje dostępnych na rynku fundamentów i niezależnie od finalnego wyboru nie można ich łączyć bezpośrednio z budynkiem mieszkalnym. Koniecznie okazuje się stworzenie ok. 2 cm szczeliny dylatacyjnej, która powinna zostać wypełniona m.in. paskiem styropianu. Poza solidnym fundamentem równie ważne są wcześniej wspomniane rozwiązania konstrukcyjne w postaci PVC i aluminium, mocowane bezpośrednio do zewnętrznej strony ściany budynku.
Różnorodność kształtów przydomowych konstrukcji
Bardzo często właściciele domów wolnostojących rezygnują z budowy ogrodu zimowego z tarasem ze względu na ogólną estetykę. Jednak ze względu na coraz nowocześniejsze rozwiązania pojawiające się na rynku istnieje możliwość dopasowania konstrukcji nie tylko względem indywidualnych preferencji, ale także stylu, jakim wyróżnia się budynek mieszkalny. Aktualnie producenci oferują różnorodne wizualnie konstrukcje, zaczynając od tradycyjnych na planie półkola, prostokąta bądź wielokątów, po nieco nowocześniejsze, piętrowe rozwiązania. Oczywiście, mając na uwadze zarówno przepisy prawne, jak i funkcjonalność oraz wygodę domowników, przyjmuje się, że powierzchnia ogrodu zimowego na tarasie powinna być nie mniejsza niż 10 m2. Minimalne wymiary wahają się między 2 m głębokości od ściany budynku, po 3 m szerokości.
Jaką podłogę do ogrodu zimowego wybrać?
Nie od dziś wiadomo, że na materiałach przeznaczonych na wykonanie posadzki nie powinno się oszczędzać, a dlaczego? Panele bądź kafelki znacznie trudniej wymienić niż meble lub kolor ścian. Podobnie jest w przypadku ogrodu zimowego z tarasem. Posadzka, która zostanie położona w pomieszczeniu, powinna wyróżniać się niepodważalną trwałością, wytrzymałością, a co najważniejsze – odpornością na wilgoć ze względu na zmieniające się warunki atmosferyczne. Okazuje się, że nie tylko na jakość materiałów warto zwrócić uwagę, ale również na kolor. Jeśli zdecydujemy, że pomieszczenie zostanie wzbogacone o ulubione gatunki roślin, najlepiej, aby podłoga komponowała się z ich naturalną barwą, co zarazem pozwoli na optyczne powiększenie przydomowej przestrzeni. Niemniej zwolennikom funkcjonalności z pewnością spodoba się pomysł materiałów ceramicznych w ciemnym kolorze, skutecznie wpływając na stopień przytulności ogrodu zimowego z tarasem, a także temperaturę w okresie zimowym, gdy ta może spaść poniżej zera. Równie popularne są przystępne cenowo płytki gresowe, terakotowe oraz klinkierowe, a także podłoga z kamienia naturalnego czy podłoga drewniana, zwana potocznie parkietem. Oczywiście finalny wybór, jak wcześniej wspomnieliśmy, jest zależny od indywidualnych preferencji, pożądanego efektu, a także stylu panującego w budynku mieszkalnym.
Ile wynosi koszt budowy ogrodu zimowego na tarasie?
Cena wybudowania ogrodu zimowego na tarasie jest uwarunkowana różnorodnymi czynnikami. Przede wszystkim należy pamiętać o fundamencie. Jeśli takowy nie będzie wymagał dodatkowych przeróbek, inwestycja okaże się znacznie tańsza niż budowa konstrukcji „od zera”. Trzeba się również liczyć z tym, że gotowe projekty oferowane przez firmy również są znacznie tańsze niż dobudówki na zamówienie, uwzględniające indywidualne preferencje klienta. W tym przypadku jednak można mieć pewność, że konstrukcja idealnie wkomponuje się w styl budynku mieszkalnego. Różnica wysokości kosztów ogrodu zimowego na tarasie wynika także z finalnej powierzchni konstrukcji, liczby okien, wykorzystanych podczas budowy rozwiązań konstrukcyjnych oraz wysokości ceny robocizny.