
Twój ogród zimowy jest (lub dopiero będzie) miejscem relaksu, radości i często chwili wytchnienia, którą masz wyłącznie dla samego siebie. Miejsce, w którym możesz wypocząć pośród zieleni niezależnie od pory roku oraz pogody, jaka panuje na dworze. Jak każda konstrukcja, tak i zimowy ogród wymaga pielęgnowania, sprzątania oraz dbałości o mechanizmy, jeśli takowe zostały w nim uwzględnione – na przykład otwierany dach, czy też drzwi prowadzące na ogród. Nie martw się, dbanie o ogród zimowy jest bardzo proste i nie będzie od Ciebie wymagało wielkich nakładów pracy czy dużej ilości czasu! Oczywiście im większa powierzchnia do sprzątania, tym proporcjonalnie czas poświęcony na jego porządkowanie wzrośnie, ale nie wybiegnie on daleko ponad to, co musisz robić we własnym domu. O ogród zimowy bardzo łatwo zadbać i utrzymać go w doskonałym stanie. W jaki sposób to robić? W celu odpowiedzi na to pytanie przeprowadzimy Cię przez wszystkie najważniejsze drogi i wskażemy, czego unikać oraz co warto stosować.
Podstawowe zasady pielęgnacji zimowego ogrodu
Zachęcamy do zapoznania się z ofertą ogrodów zimowych Winter Gardens.
Zimowe ogrody to konstrukcje trwałe, stabilne, wytrzymałe. Nie przepuszczają wilgoci oraz są odporne na szkodliwe czynniki temperatury, słońce, deszcz czy wiatr. Nie ulegnie uszkodzeniu sam z siebie, jeśli będziesz dbał o jego dobrą kondycję. Jak to robić?
Zadbaj o dopływ świeżego powietrza
Jedną z najbardziej banalnych zasad, których należy przestrzegać, jest regularne wietrzenie pomieszczenia. Jest to istotne nie tylko dla zdrowia osób, które będą tam przebywać, ale również będzie zapobiegać możliwości zbierania się wilgoci na ścianach i szybach. Szkło nie będzie parowało, dzięki czemu zawsze będziemy cieszyć się doskonałym widokiem na cały ogród oraz tereny wokół domu. Parowanie szyb jest naturalnym zjawiskiem, które powstaje przez różnicę temperatur między zewnętrzną a wewnętrzną, jednak jeśli będziemy dbać o stały dopływ powietrza – unikniemy takiej sytuacji. Warto również zatroszczyć się o dobry system wentylacji oraz regularnie, przynajmniej raz do roku, wentylację tę czyścić, a przynajmniej samą siatkę.
Pamiętaj o regularności
Bardzo istotna podczas sprzątania jest regularność. Dzięki temu unikniesz nagromadzenia się dużej ilości brudu, który często ciężko jest doczyścić, jeśli zostawi się go na zbyt długi czas. Między innymi ważnym jest, by wszystkie zawiasy były czyszczone oraz konserwowane raz na dwa miesiące. Pamiętaj również, aby regularnie usuwać czynniki, które mogą spowodować uszkodzenie mechanizmu czy utrudnić jego płynne działanie. Mowa tutaj o piasku, grudkach ziemi, liściach czy owadach.
Wyczyść swoje okna na świat!
Jeśli już mowa o sprzątaniu ogrodu zimowego, to nie można zapomnieć o czyszczeniu szyb! To właśnie one sprawiają, że możesz cieszyć się krajobrazami wokół bez względu na pogodę czy porę roku. Do ich pielęgnacji używaj środków delikatnych, najlepiej z dużą ilością wody. Podczas mycia wykorzystuj miękkie ścierki, które wywołają połysk i przejrzystość nawierzchni. Warto zadbać o takie, które nie będą pozostawiały po sobie smug, o bardzo gładkiej strukturze materiału. Szyby te pokryte są co prawda specjalną warstwą ochronną, która chroni je przed uszkodzeniami, ale bez odpowiedniej uwagi mogą one ulec uszkodzeniu, czego chcemy uniknąć.
Jeśli Twój ogród zimowy posiada elementy aluminiowe…
Elementy aluminiowe są kolejną rzeczą, którą należy czyścić regularnie – zwłaszcza, jeśli posiadamy ogród zimowy postawiony blisko morza. Gromadzona ilość soli może doprowadzić do korozji, która trwale i nieodwracalnie uszkodzi konstrukcję. W takim wypadku aluminium powinno być czyszczone przynajmniej raz na dwa miesiące. W innym – raz do roku wystarczy, choć zaleca się, aby czyścić je dwa razy do roku – na czas jesieni oraz wiosny.
Czego nie robić podczas sprzątania ogrodu zimowego?
Są pewne czynności oraz środki, które mogą sprawić, że uszkodzimy część konstrukcji bądź pojedyncze elementy. Z tego właśnie względu warto unikać pewnych detergentów. Przede wszystkim nie należy czyścić elementów ogrodu szorstkimi gąbkami czy ścierkami, które mogą nieco zniszczyć nawierzchnię. Nie wolno również używać ostrych środków, które znacząco mogą wpłynąć na tworzywo, z którego został wykonany dany element. Silne rozpuszczalniki czy druciane szczotki doprowadzają do powstawania silnych zarysowań, których nie będzie się dało naprawić w żadnym stopniu. Nawet kiedy mamy do czynienia z silnymi zabrudzeniami, należy postawić na cierpliwość oraz radzić sobie z nimi sposobem. Tak samo nie należy używać narzędzi ostrych, nawet jeśli chcemy się dostać do trudno dostępnych miejsc. W przypadku konieczności wyczyszczenia jakiegoś kącika zawsze można używać pałeczek z cienkimi chusteczkami myjącymi. Dobrze sprawdzą się drewniane wykałaczki. Warto również mieć na uwadze, że korzystanie ze sprzętu myjącego pod ciśnieniem i w wysokich temperaturach może uszkodzić gumowe uszczelki! Z tego względu należy z nich korzystać z wielką uwagą oraz ostrożnością.
Pozostałe artykuły