
Planowanie oraz realizacja inwestycji związanej z budową ogrodu zimowego to zazwyczaj chęć stworzenia przestrzeni zarówno do całorocznej pielęgnacji ulubionych sadzonek, jak i odpoczynku, relaksu. Taka konstrukcja zachęca do wspólnego spędzania czasu właśnie wtedy, gdy za oknem deszcz lub mróz. Wystarczy ustawić lampiony, a na stole aromatyczne świece, aby wnętrze było jeszcze bardziej przytulne w otoczeniu bujnej roślinności. Aby jak najdłużej cieszyć się doskonałym efektem, warto postawić na wysoką jakość materiałów, odpornych na szereg czynników.
Wyboru materiałów do budowy ogrodu zimowego
Uzyskanie oczekiwanej trwałości oraz solidności konstrukcji w przypadku ogrodu zimowego wiąże się także z wyborem materiałów wysokiej jakości. Nie należy szukać w tym obszarze pozornych oszczędności, ponieważ może się okazać, że za jakiś czas trzeba będzie ponieść dodatkowe koszty. Takie wydatki są dużo mniej przewidywalne, dlatego już na etapie projektu warto skorzystać z sugestii dotyczących wyboru trwałych, solidnych surowców. Specjaliści wskazują choćby na zasadność zastosowania: aluminium, PCV, drewna, stali, niektórych tworzyw sztucznych, drewnopodobnych czy specjalnego szkła. Oczywiście zwykle dotyczy to kombinacji wielu tych materiałów, co pozwala na osiągnięcie wstępnie założonych celów. Finalnie będzie nim piękny, funkcjonalny, trwały na lata ogród zimowy.
Dostosowanie projektu ogrodu do potrzeb użytkownika
Kluczowym zadaniem koncepcyjnym projektanta, jak również późniejszego wykonawcy, jest zmieszczenie się w budżecie klienta. Należy mieć świadomość, że budowa ogrodu zimowego wiąże się z poniesieniem określonych kosztów. Realizacja takiej inwestycji musi zapewniać pełnię bezpieczeństwa oraz funkcjonalności, zatem trzeba poinformować przyszłego użytkownika o skali wydatków. Niektóre formy oszczędności mogą być ze szkodą dla trwałości i żywotności ogrodu, więc w razie konieczności warto skorzystać z innych opcji. Mniejsze koszty dotyczą na przykład ograniczenia powierzchni użytkowej, co przełoży się również na zmniejszoną ilość materiałów niezbędnych do wykończenia przestrzeni. Jest to dużo bardziej racjonalna opcja.
Koszty zależne od lokalizacji ogrodu zimowego
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, jak duże znaczenie pod kątem doboru określonych rozwiązań konstrukcyjnych może mieć zlokalizowanie danego ogrodu. Nie chodzi jednak o specyfikę samego domu jednorodzinnego czy też umiejscowienie od strony świata. Dotyczy to bowiem położenia obiektu na danym terenie. Istnieje bowiem zasadnicza różnica pomiędzy obszarami wysokich gór czy Suwalszczyzny, a regionami nadmorskimi. Co za tym idzie, konkretne rejony mogą odznaczać się określonym poziomem nasłonecznienia w ciągu roku bądź też skalą opadów śniegu. Takie czynniki należy bezwzględnie wziąć pod uwagę przy koncepcji oraz budowie ogrodu zimowego. Będą one miały wpływ na warunki panujące w oranżerii.
Oszacowanie skali wartości inwestycji w ogród zimowy
Odpowiedź na pytanie postawione w głównym tytule wydaje się dość jednoznaczna. Oczywiście inwestycja w ogród zimowy jest jak najbardziej zasadna, o ile klient dysponuje określonym budżetem. Musi liczyć się bowiem z poniesieniem pewnych wydatków, które dotyczą konstrukcji, jak również jej montażu. Trzeba pamiętać także o wyposażeniu – rośliny, meble, oświetlenie, dodatki. Zasadniczo cena ogrodu zimowego waha się od około 1000 zł do 5000 zł za m2 powierzchni użytkowej. Jednak ostateczne koszty są uzależnione od wielu, konkretnych oczekiwań przyszłego posiadacza.
Pozostałe artykuły